Biografie v kostce

Postpunková legenda Killing Joke vznikla v londýnské čtvrti Notting Hill roku 1978. Zakládajícími členy byly zpěvák a klávesista Jaz (Jeremy Coleman) a bubeník Big Paul (Paul Ferguson). Brzy přibrali kytaristu Geordieho (Kevin Walker) a basistu Youtha (Martin Glover).

První období tvorby Killing Joke je charakteristické originálním rozvinutím punku v temný sound, se zdrcující rytmikou, Geordieho sžíravou kytarou a emocionálně vypjatým Jazovým zpěvem. Killing Joke vydávají EP Turn To Red (1979), alba Killing Joke (1980), What's This For... !? (1981) a Revelations (1982). Proslulosti se jim dostává díky účinkování v rozhlasových relacích Johna Peela i společnému turné s Joy Division.

"Popovější" období Killing Joke zahajuje album Fire Dances (1983) už s basistou Paulem Ravenem. Následuje asi nejslavnější album Nighttime (1985) s hitovými skladbami Love Like Blood a Eighties, díky nimž se Killing Joke dostávají také do povědomí fanoušků kvalitního popu 80. let. Následuje album Brighter Than A Thousand Suns (1986) navazující na Nighttime, ovšem ještě více stavící do popředí syntezátorový zvuk. Outside The Gate (1988) je experimentálním albem Jaze a Geordieho.

Vynikající album Extremities, Dirt and Various Repressed Emotions (1990) se vrací k tvrdosti počátečního období Killing Joke, ale nezahazuje ani výdobytky "popového" období poloviny 80. let. Na bicí na něm hraje bubeník Public Image Limited Martin Atkins.

90. léta zastihla Killing Joke v rozpadu, skupina vydala jen dvě alba Pandemonium (1994) a Democracy (1996). Členové Killing Joke se věnují sólovým projektům. Jaz své symfonické hudbě, Geordie převážně producentské práci, Raven své americké kapele Prong.

Teprve rok 2003 je skutečným rokem nového zrodu Killing Joke s vydáním bezejmenného alba a celosvětovým turné, v rámci kterého vystupují v létě 2003 také dvakrát v Praze.

Napsal Nuclear Boy © 2003